Język Hiszpański
Cervantes szkołą roku z językiem hiszpańskim!
Jest nam niezmiernie miło poinformować, że nasze liceum dwukrotnie wygrało Konkurs na Szkołę Roku z Językiem Hiszpańskim, organizowany przez Biuro Radcy ds. Edukacji Ambasady Hiszpanii. Nasza pierwsza wygrana miała miejsce w roku 2010, druga w 2015.
Kryteria wyboru szkoły były następujące:
- Nauczanie dwóch przedmiotów niejęzykowych w języku hiszpańskim, poza przedmiotami właściwymi dla oddziału dwujęzycznego.
- Liczba uczniów i nauczycieli hiszpańskiego w szkole.
- Nauczanie języka hiszpańskiego jako pierwszego języka obcego.
- Inicjatywa szkoły przy tworzeniu zajęć związanych z językiem hiszpańskim.
- Jakość i różnorodność pozaszkolnych zajęć uzupełniających związanych z językiem hiszpańskim, w tym wykorzystanie nowych technologii oraz tworzenie materiałów online.
- Organizacja i uczestnictwo w wydarzeniach związanych z językiem hiszpańskim.
- Organizacja konkursu z dziedziny kultury Hiszpanii oraz Dnia Hiszpańskiego.
- Jakość i różnorodność stosunków międzynarodowych szkoły.
- Realizowane projekty oraz plany przyszłych projektów.
Dziękujemy wszystkim naszym nauczycielom i uczniom, którzy przyczynili się do wygranej!
Konkurs Teatrów Szkolnych w Języku Hiszpańskim
Uczniowie sekcji dwujęzycznej naszego liceum corocznie biorą udział w Konkursie Teatrów Szkolnych w Języku Hiszpańskim, organizowanym przez Biuro Radcy ds. Edukacji Ambasady Hiszpanii w Polsce. Konkurs ma na celu doskonalenie znajomości języka, popularyzację wiedzy o teatrze hiszpańskim oraz rozwijanie u uczniów zainteresowań teatralnych. Co roku dwie zwycięskie grupy reprezentują Polskę na Międzynarodowym Festiwalu organizowanym przez hiszpańskie Ministerstwo Edukacji.
Spektakle teatralne przygotowywane w naszej szkole, pod kierunkiem hiszpańskich nauczycieli, zawsze są wysoko oceniane przez jurorów konkursu. W bieżącym roku szkolnym grupę teatralną do konkursu przygotowuje Ricardo Zarco Maldonado.
Nasze sukcesy:
- W roku 2006 jako laureaci etapu ogólnopolskiego wystąpiliśmy na konkursie międzynarodowym w Valladolid (Hiszpania).
- W roku 2007 spektakl “Anillos de oro” również zdobył główną nagrodę i reprezentował Polskę na konkursie w Sofii.
- W roku 2014 spektakl “Noviembre” (sztuka przygotowana pod kierunkiem Nieves Herrero García) zdobył główną nagrodę i reprezentował Polskę w konkursie w Sofii.
Wymiana
Corocznie organizujemy wymiany szkolne. Wielokrotnie gościliśmy u siebie i odwiedzaliśmy młodzież z Instituto de Maria Casares (Oleiros- La Coruna) w Galicji, dwukrotnie- uczniów z Dominikany. Obecnie współpracujemy z Instituto Almunia z Jerez de la Frontera w Andaluzji.
Wymiany stwarzają jedyną w swoim rodzaju możliwość sprawdzenia i rozwijania umiejętności językowych. Młodzież mieszka w domach swoich hiszpańskich rówieśników, bierze razem z nimi udział w zajęciach szkolnych oraz korzysta z szerokiej oferty kulturalno- turystycznej. W trakcie pobytu uczniowie zwiedzają najpiękniejsze miejsca i zabytki danego regionu.
Wizyta młodzieży hiszpańskiej następuje w tym samym roku kalendarzowym i odbywa się na tych samych zasadach, co wyjazd polskich uczniów do Hiszpanii.
Owocem wymian są wieloletnie przyjaźnie
Wyjazd edukacyjny do Hiszpanii
Od czterech lat organizujemy wyjazdy edukacyjne do Hiszpanii, w ramach których nasi uczniowie nie tylko uczą się języka w wybranej szkole językowej, ale także mieszkają w domach rodzin hiszpańskich i uczestniczą w wydarzeniach związanych z hiszpańską kulturą i tradycjami.
Nasz pierwszy wyjazd wiązał się z obchodami Wielkiego Tygodnia w andaluzyjskiej Granadzie. Uczniowie mogli uczestniczyć w procesjach przyciągających co roku tysiące turystów.
Rok później odwiedziliśmy Santiago de Compostela, gdzie uczestnicy wyjazdu poznawali wyjątkową kulturę Galicji.
W roku szkolnym 2018/2019 młodzież miała okazję wziąć udział w obchodach święta Fallas w Walencji.
W tym roku planujemy wyjazd do San Sebastian- stolicy najsłynniejszego w Hiszpanii festiwalu filmowego i miasta słynącego z wyśmienitej kuchni. Uczniowie będą mogli spróbować regionalnych dań serwowanych w baskijskich barach i restauracjach.
Konkurs “Giner de los Ríos”
Biuro Radcy ds. Edukacji Ambasady Hiszpanii we współpracy z Działem Kultury organizuje co roku konkurs prac szkolnych w języku hiszpańskim pod nazwą “Giner de los Ríos”. W konkursie mogą brać udział uczniowie sekcji dwujęzycznych.
Od roku 2008 prace uczestników były realizowane w formie bloga, nawiązującego treścią do Hiszpanii lub świata hiszpańskojęzycznego. Pierwszym zwycięskim blogiem był “Las Guatemalas y no la Guatemala” naszej uczennicy Leny Hasiuk.
W roku 2009 uczniowie klasy 2h pracowali nad blogiem pod kierunkiem nauczycielki języka hiszpańskiego Annette Kruis Quevedo i w konkursie zajęli drugie miejsce (Jacek Kociołek, Igor Piórkowski, Marta Warmińska, Aleksandra Zacheja). Zobacz: http://topatasarriba.blogspot.com/
W edycji “Giner de los Ríos” z 2010 roku czwórka naszych uczniów z klasy 2h (Marcin Tuszyński, Maciej Baranowski, Kuba Litwinowicz i Robert Tarnowski) pod kierunkiem nauczycielki Belén Rodriguez Caamano przygotowała blog zatytułowany “Gol de la Justicia”, który także okazał się blogiem zwycięskim.
Zobacz: http://goldelajusticia.blogspot.com/
Od roku 2013 prace uczestników są realizowane w swojej pierwotnej formie- wypracowania na temat zaproponowany przez organizatorów.
W roku szkolnym 2015/2016 główna nagrodę zdobył uczeń klasy 2h Jakub Jaszczołt. Tytuł zwycięskiej pracy: Nadie conoce a nadie.
W bieżącym roku szkolnym uczniów przygotowuje do konkursu nauczycielka hiszpańskiego Raquel Arnau.
Pueblos Abandonados
Każdego roku hiszpańskie Ministerstwo Edukacji powołuje program odzyskania i wykorzystania edukacyjnego opuszczonych miejscowości (Programa de Recuperación y Utilización Educativa de Pueblos Abandonados), skierowany do uczniów z dobrą znajomością języka hiszpańskiego.
Ideą programu jest wykształcenie u uczestników umiejętności pracy w grupie, zaszczepienie zasad zdrowego trybu życia, uświadomienie im, jak ważne dla człowieka jest środowisko naturalne i jego ochrona. Celem wyjazdu jest także wieloaspektowy rozwój osób biorących udział w przedsięwzięciu. Dlatego młodzież uczestniczy w różnorodnych zajęciach (opieka nad zwierzętami, prace w ogródku, drobne naprawy) oraz warsztatach (pszczelarstwo, pierwsza pomoc, kuźnictwo, wikliniarstwo, ceramika, recykling, sztuka przetrwania, muzyka, redagowanie gazetki itp.). Organizatorzy oferują także wycieczki do pobliskich miejscowości (m.in. do Sigüenzy), biwaki, kąpiele w rzece, “olimpiadę wiejską” z tradycyjnymi dyscyplinami oraz inne gry i zabawy sportowe. Ośrodek wyposażony jest w stołówkę, boiska sportowe oraz świetlicę. Uczniowie mogą nie tylko poszerzyć wiedzę i doskonalić znajomość języka, ale także nawiązać kontakty z rówieśnikami z wielu krajów.
Poza kosztami dojazdu do miejsca docelowego udział w programie jest bezpłatny. Obozy odbywają się w trzech miejscowościach – Umbralejo (Guadalajara), Búbal (Huesca) i Granadilla (Cáceres).
Nasi absolwenci zapewniają, że warto się tam wybrać